• YARIM ALTIN
  3.139,00
  % 1,69
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  472424,720
  % -1,38
 • BIST 100
  %

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Nedir? Ons Altın ve Gümüş Nedir?

Ons Nedir? Yatırım piyasasında sıkça görülen ons gümüş altın  vs. için tanımları bilmekte fayda var, çünkü kelimeleri anlamak piyasa analizinde yabancılığı azaltacaktır.

Ons Nedir?

Bir tür ağırlık ölçüsü olan ons, kıymetli metalleri ve taşları ölçmek üzere kullanılmaktadır. Elmas, yakut gibi değerli madenlerde taş ağırlığı hesaplamak için bu ağırlık biriminden faydalanılmaktadır. Altın, gümüşte de metalin kendisinin ağırlığı düşünülebilir. 1 Ons Ag – XAG gibi simgelerle gösterilmektedir. Bu gösterimi özellikle dünya piyasalarında görebilirsiniz.

Gümüş Ons 

Para olarak tarihsel açıdan eski bir geçmişi olan gümüş, kolay çıkarılan maden olarak  önemini korumaktadır. Dünya piyasasında gümüş ons denince  31,113 gram  ölçüsüne sıkça rastlandığı görülmektedir. Gümüş ons yatırım yapılacak veya alım satımı olacak gümüş miktarını ifade eder. Bugün yatırım piyasalarında gümüş fiyatları neye göre belirleniyor dendiğinde birçok etken öne sürülebilir. Gram değerinin genel karşılığı olarak gümüş ons ederine göre yatırımlarınızı şekillendirebilirsiniz. Etkenlerde altın fiyatları başta gelmektedir. Çünkü altındaki bir etken yatırımcıları gümüş yatırımına yönlendirebilmekte alternatif yatırım olarak değer kazanabilmektedir.

Gümüş Yatırımı Nasıl Olmalı?

Bir miktar gümüşü olan yatırımcıların nasıl bunu değerlendireceği konusu banka hesabı olarak yanıtlanabilir. Birçok bankada gümüş yatırımı hesabı açarak alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şunu da bilmenizde fayda vardır ki altın yatırım hesabından daha az banka bu hizmeti vermektedir. Bunun işlem yoğunluğundaki azlıktan dolayı olduğu düşünülmektedir. Özel bankalardan bazıları, katılım bankaları ve foreks piyasaları gümüş yatırımı için ideal zemin oluşturabilir.

Ons Altın 

Tam saf halde  bulunması çok zor olan XAU- altın için bir ons altın 28,349 gram saf altın değerindedir. Finansal alanda hangi para birimi kullanılıyorsa  buna göre bölme işlemi yapılır. Altının değerinin hesaplanması için XAU/USD, XAU/TRY, XAU/EUR şeklinde para birimine göre değer hesaplaması yapılabilir. Gram altın fiyatları için yapılan değer işleminde kurlar da önemlidir.

Altın Talebini Etkileyen Unsurlar

Yaygın kullanımı olan ons altın için  hem bölgesel hem de küresel değerlendirmeler önemlidir.  Bu nedenle ekonomideki enflasyon beklentisi temel etkendir. Olası savaşlar, salgın etkileri, genel ekonomik kriz ve piyasalarda değişimler, faizlerde genel düşüş en temel belirleyicilerdir.

 • Altın rezervlerinin azalması ve yenilerinin bulunmaması
 • Aşırı yükselen altın fiyatları
 • Altın talebini etkileyen petrol gibi maddeler vs. genel fiyat değerlerinde etkilidir.

ONS Altın Yatırımı

Altın yatırımı yapacak olanlar için altın fonlarını değerlendirebilirsiniz. Borsa İstanbul’da sözleşme ile bu yatırım yapılabilir. Birçok bankada altın hesabı açarak değer kazanmasını ve kar beklenebilir. İnternet bankacılığı üzerinden vadesiz hesaplarınız için bunu kullanabilirsiniz. Bu altını fiziksel olarak da bankadan talep edebilirsiniz. Önceden belirlenmiş süre içerisinde altını fiziksel olarak saklamak istediğinizi aktarmalısınız. Sadece finansal yatırım olarak da Forex piyasaları kullanılabilir. Bu sistemde altın satın aldığınızda kaldıraçlı sistemle beraber katlama şansınız olur.

Bir önceki yazımız olan Altın Hesabı Nasıl Açılır? Vadeli ve Vadesiz Hesaplar başlıklı makalemizde Altın Hesabı, Altın Hesabı Nasıl Açılır ve Banka Altın Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.