• YARIM ALTIN
  1.349,00
  % -2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3601
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1472
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,0998
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  347470,272
  % 1,31
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi?

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi?

 

SGK toplu ödemede primin tamamı ödenir mi? Emekli olma hakkına çeşitli sebeplerden ötürü hak kazanamayan kişiler için, prim borcu toplu ödemesi gündeme gelmektedir.

SGK toplu ödeme işlemi yapılabilmesi için, önceden yatırılmış olan prim tutarlarının toplu bir şekilde alınabilmesi mümkündür. Ancak, primlerin tamamının ödenmesi mümkün değildir.

SGK Toplu Ödemede Primin Tamamı Ödenir mi? Detaylar

Son dönemde yaşanan ekonomik zorluklar yüzünden emeklilik hakları için yatırılan primlerin geri ödenmesi talebinde bulunanların sayısında artış olduğu açıklanmıştır.

Son zamanlarda SGK tarafından toplu para iadesi yapan kişilerin sayısında göze çarpan artış, kişilerin düşük emekli aylığı almak yerine, bu zamana kadar yatırmış oldukları primlerini farklı bir şekilde değerlendirmek istedikleri ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi durumlarda SGK prim iadesi alma mümkün durumda olsa da, geniş bir kesim tarafından yanlış bir şekilde bilinen bir konuyu da oluşturmakta. Geniş bir kesim tarafından yanlış bilinen konu ise, sigortalının istediği zaman primlerini alabilmesi mümkün olması durumudur.

SGK tarafından prim iadesi alınabilmesi için, belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar içerisinde, kadın ve erkeklere ayrı kriterler oluşturulmuş durumdadır. Emeklilik hakkı kazanabilmek için gerekli olan prim ödeme gününe ve çalışma yılını dolduramadıklarından dolayı, emekli maaşlarını alamıyorlarsa, primleri toplu bir şekilde geri alabilirler.

4A kapsamı içerisinde sigortalı olan kadınlar, 7000 günlük prim sayısına ulaşıp, 58 yaşında emekli olabilmektedirler. 15 yıl çalışıp, 3500 gün prim ödemesine ulaşan ve 58 yaşında olmasına karşılık, ödemiş olduğu primlerin gün sayısı 3000 olup, 10 yıllık bir çalışma süresi içerisinde emekli olunmuşsa, emekli maaşı almaya hak kazanılamayacağından dolayı, SGK’ya başvuru yapılarak, prim geri ödemesi talebinde bulunulabilmektedir.

SGK prim geri ödemesinde, tüm şartların sağlanmış olması ve SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Prim geri ödemesinde belirtilen şartlar geçerli olmak koşuluyla, vefat etmiş olan sigortalı kişinin eş ve çocukları da bu imkandan yararlanabilmektedir.

İşçi statüsünde bulunan veya Bağkur kapsamı içerisinde vefat eden kişiler emeklilik hakkı elde edememişlerse, eş ve çocuklarının talep etmesi durumunda, prim geri ödemesi başvurusunda bulunmaları, onların yararına olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Hangi Sektörlere Kredi Veriyor? başlıklı makalemizde KOSGEB, KOSGEB Desteği ve KOSGEB Kredi Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.