Türkiye’deki Bitcoin ATM’leri listesi. Bitcoin kullanımı sürekli olarak artış göstermektedir. İlk olarak 2008 yılında bitcoin ile ortaya çıkan kripto paralar kısa sürede üne kavuşmuştur.

Kripto paraların sadece 12 yıl gibi bir sürede bu kadar popüler hale gelmesiyle başta bitcoin olmak üzere pek çok kripto paranın değeri yüksek oranlarda artmıştır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin takip edilememesi ile bilinen kripto paraların en büyük ve ilk üyesidir. Bitcoinden sonra pek çok kripto para üretilse de bu paraların içinde en değerlisi sürekli olarak bitcoin olarak kalmıştır. Bunun en önemli sebebi dünyadaki kripto para varlığının %60’dan fazlasının bitcoinden oluşmasıdır.

Bitcoin gibi kripto paraların kullanımı sayesinde kişilerin paraları ve yatırımları takip edilemez hale gelmiştir. Bu durum da güvenliğin artmasını sağlamıştır. Bu nedenle bitcoin sıklıkla tercih edilmektedir.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin kripto para olsa da bir para birimidir. İlk senelerde çok fazla bilinmemesi sebebiyle genellikle yatırım amacıyla kullanılmış olsa da son dönemlerde bitcoin ile alışveriş imkanları büyük oranda yaygın hale gelmiştir. Bitcoin kullanarak ödeme kabul eden pek çok firma bulmak mümkündür.

Bu durum bitcoin kullanımının artmasını sağlayarak daha da değerlenmesine öncülük etmiştir. Günümüzde hala yoğunlukla yatırım amacıyla kullanılsa da bitcoin zaman için normal bir para birimi gibi işlem görmeye başlayacaktır.

Bitcoin ATM’si Nedir?

Bitcoin ATM’lerin son yıllarda hızla yayılarak dünyanın her yerinde görülmeye başlamıştır. Bu ATM’lerin ana hedefi insanların bitcoin gibi kripto paralarla ilgili işlemlerini pratik bir şekilde yapabilmelerini sağlamaktır. Bu nedenle sürekli olarak artan şekilde kripto paraları açılmaya devam etmektedir.

Kripto para ATM’lerinden kripto para alımı, cüzdan oluşturma, kripto para satışı gibi işlemler gerçekleştirmek mümkündür. Ülkemiz kripto para kullanımında 1. sırada yer alsa da ne yazık ki bitcoin ATM sayısı henüz son derece azdır. Türkiye’de bilinen 10 adet Bitcoin ATM’si bulunmaktadır.

Türkiye’deki Bitcoin ATM’leri Listesi

Türkiye’de bitcoin ATM’lerinin sayısı iki elin parmaklarını geçmemektedir. Bu ATM’lerin sayısı her geçen gün hızla artsa da günümüz için Türkiye’de bu ATM’lere ulaşımın zor olduğunu kabul etmek gerekir.

Türkiye’de 10 adet bitcoin ATM’si bulunmaktadır ve bunların hepsi İstanbul’da bulunmaktadır. Durum böyle olunca İstanbul dışındaki şehirlerden bu ATM’lere ulaşarak bitcoin işlemlerini yapmak çok zor olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde pek çok kişi bitcoin işlemlerini online platformlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Bu ATM’lerin ise 6 tanesi Avrupa, 4 tanesi de Anadolu Yakasında bulunmaktadır. Bu ATM’lerden en çok kullanılanı City’s alışveriş merkezinde bulunmaktadır. AVM İstanbul’un son derece merkezi yerlerinden olan Nişantaşı’nda bulunduğu için ulaşımı oldukça kolaydır. Bu ATM’yi ziyaret ederek tüm bitcoin işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Buraya erişimi zor olanlar için hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasıda farklı seçenekler sunan ATM’ler de mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Bitcoin Alınan Siteler başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Alma ve Kredi Kartı ile Bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz