• YARIM ALTIN
  2.584,00
  % 0,92
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  563749,389
  % -1,94
 • BIST 100
  %

Uniswap ekibi, topluluğu takım belirteci haklarına göre yanlış yönlendirmiş olabilir

Uniswap ekibi, topluluğu takım belirteci haklarına göre yanlış yönlendirmiş olabilir

Glassnode’dan yeni bir gönderi, Uniswap’in ademi merkeziyetçiliğini sorgulamaya çağırırken, platform geliştiricilerinin, ekibin UNI token tahsisatının zamanla nasıl kazanılacağı konusunda topluluğu kasıtlı olarak yanlış yönlendirmiş olabileceğini ima etti.

Uniswap’in ekibi, yatırımcıları ve danışmanları tüm UNI tokenlerinin% 40’ına tahsis edildi ve bu rakamın% 21.51’i son ikisine gitti. Görünüşe göre, dört yıl içinde gerçekleşmesi amaçlanan bu tokenlerin dağıtımının şu anda halka açık bir programı yok. Ekip ve yatırımcı tokenlerinin kilitli olmadığı da görülüyor. Glassnode ayrıntılı:

“Yukarıdaki resimdeki dağıtım çizelgesi onların kademeli olarak hak kazandıklarını gösterirken, Uniswap ekibine ve yatırımcılara tahsis edilen tokenlar şu anda transfer kısıtlaması olmaksızın normal Ethereum adreslerinde (yani harici olarak sahip olunan adresler veya EOA’lar) tutuluyor. Buna karşılık, yönetişim hazine tokenleri akıllı sözleşmelerde kilitlendi ve zamanla programatik olarak piyasaya sürülecek. “

Glassnode ayrıca projenin yönetimini eleştirdi ve bir teklif sunabilmek için tüm UNI arzının en az% 1’ine sahip olması gerektiğine dikkat çekti. Arzın tamamı henüz dolaşıma girmediğinden Glassnode, bu eşiğin gerçekte mevcut dolaşımdaki arzın% 8’i olduğunu belirtiyor.

Gönderi ayrıca şu anda bir yönetişim teklifi sunmaya yetecek sayıda UNI’ye sahip olan tek kuruluşun, “Uniswap ile doğrudan rekabet halinde olan merkezi bir borsa” olan Binance olduğu sonucuna vardı:

“Sonuç olarak, birisi 10 milyon UNI değerinde delege oylama gücü ve en az 40 milyon oy lobi yapamazsa, topluluk tarafından yönetilen yönetim şu an için esasen imkansızdır.”

Merkezi olmayan yönetişim, en köklü DeFi projeleri için bile gerçek bir zorluk teşkil ediyor gibi görünüyor.

Cointelegraph yorum için Uniswap’a ulaştı ancak yayınlanma anında yanıt alamadı.

Bir önceki yazımız olan Kriptoda komisyoncular ve bankalar başlıklı makalemizde bankalar, komisyoncular ve Kriptoda hakkında bilgiler verilmektedir.